Mnogo se u poslednje vreme ističu činjenice o važnosti doručka. Do sada smo svi već negde čuli kako je doručak najbitniji obrok u toku dana.
Ja sam bila jedna od onih koji uopšte nisu imali naviku da doručkuju i čiji je prvi obrok bio tek u 12, 13h, a nekad i kasnije. Činjenica da jedem čim otvorim oči bila mi je potpuno nezamisliva. Drago mi je da sam uspela da promenim tu naviku, jer je to nešto što mi trenutno veoma prija, a smatram da čovek uvek treba da osluškuje svoj organizam.
Sviđa mi se što je za pripremu ovog doručka potrebno samo par minuta. Uveče sve pripremim i ostavim to preko noći u frižideru.
Radnim danima pre posla sve to pripremljeno izblendiram i pijuckam dok se spremam, tako mi je brže i praktičnije..
..dok vikendom volim duže da uživam u doručku, zato ga pripremam u činiji..
Ovo su namirnice koje ja koristim:
- Jogurt
- Ovsene pahuljice
- Chia seme
- Suncokret
- Golica
- Laneno seme
- Badem
- Aronija
- Borovnica
Zašto baš ove namirnice?
Visok sadržaj probiotskih bakterija u jogurtu pomaže uravnoteženom funkcionisanju digestivnog trakta.
Ova namirnica osim što je lako svarljiva predstavlja odličan izvor ugljenih hidrata koji će vam osigurati kvalitetan početak dana. Zbog visokog sadržaja dijetetskih vlakana, ovas će vas držati sitim duže vreme.
Ne čudi što Chia seme ima epitet super hrane, s obzirom da sadrži više gvožđa od spanaća, više kalijuma od banane i više vitamina C od pomorandže, a dovoljne su samo dve kašike dnevno.
Predstavlja veoma hranljivu namirnicu. Bogato je kako zdravim mastima tako i vataminom E, koji utiče na usporavanje procesa starenja.
Seme golice ili bundevino seme takođe predstavlja odličan izvor zdravih masnoća, snižava holestrol i poboljšava imunitet. Zdravije su 20 puta od samog ploda bundeve.
Jedan je od najboljih izvora omega 3 masnih kiselina. Takođe, dobar je laksativ, ubrzava metabolizam i sprečava zadržavanje vode u organizmu.
Kao jedan od najčešće korišćenih orašastih plodova, odličan je izvor zdravih masti i proteina. Povoljno deluje na pravilan razvoj i funkcionisanje moždanog i nervnog sistema.
Ovo bobičasto voće predstavlja najbogatiji izvor antioksidanasa i efikasno čisti organizam od štetnih materija.
Ne postoji skroz precizan recept, ali meni je lakše da sve suve sastojke unapred pomešam zajedno i tako čuvam na suvom i hladnom mestu. Uglavnom pomešam 300g ovsenih pahuljica, a svega ostalog po 100g ili manje. Tako sjedinjena smesa mi traje 2-3 nedelje.
Za jednu porciju potrebno je:
1 šolja jogurta
2-3 supene kašike gore navedenog mixa
Aronija (proizvoljno)
Borovnica (proizvoljno)
Malo cimeta
Umesto jogurta, možete koristiti neko biljno mleko, kefir, pa čak i običnu vodu. Ovsene pahuljice mogu se zameniti raženim, ječmenim, a za opciju bez glutena mogu poslužiti pahuljice od kinoe. Ja uvek koristim aroniju i uz nju još neko voće. Moj izbor je uglavnom smrznuto voće, jer tada moj doručak podseća na sladoled (što je moja omiljena poslastica) ili neki milkšejk. Toliko različitog voća imamo na raspolaganju, pa samim tim i različitih boja i ukusa. Nije li to divno? Još kad sve to začinimo sa malo cimeta.. M-m-mljac!
Ovo je predlog recepta kako ga ja pripremam, vi naravno možete da kombinujete sve sastojke prema vašem ukusu. Ukoliko vas zanima više o ovim namirnicama, dodatno se informišite i otkrićete još mnogo korisnih svojstava koje svaka od njih ima.
Ukoliko nemate naviku da doručkujete ili nemate više ideju šta da doručkujete dok ste na poslu (dosadile su vam prodavnice, pekare, fast food,..), toplo vam preporučujem da probate ovu varijantu. Igrajte se, kombinujte i pronađite vaš savršen obrok.
Javite mi kakvi su utisci.. 💜
Ukoliko vi imate neku zanimljivu ideju za doručak, volela bih da to podelite sa mnom. Inspiracije nikad dosta. 😉
Prijatno!
Fenomenalno 🙂
Zanimljivi predlozi.. 🙂 Hvala, Nevena.. 🙂
Sjajno:)
Jako lepo urađeno 🙂